Standing ovation for Pasieczny and DUO MELIS !

[inspic=161,left,,0]DUO MELIS (Susana Prieto /Spain, Alexis Muzurakis /Greece) received a standing ovation after their performance and world premiere of the symphonic Festival Composition by Marek Pasieczny ‘Concerto Polacco‘ on the 17th of July 2009 at the Warminsko-Mazurska Philharmonic Hall in Olsztyn, Poland.
MAREK PASIECZNY – „CONCERTO POLACCO” (‘Koncert Polski’)
(suita koncertowa na dwie gitary i orkiestrę)
1. Maestoso, lento assai (inspirowane rytmem „Chodzonego” – melodia własna)
2. Liberamente quasi capriccioso – Andante (inspirowane pieśnią religijną ”Cichy zapada zmrok”) (attaca)
3. Allegro spianato molto regolare (inspirowane melodią ”Za górkę zaszła”od Grójca/Worów)
4. Adagio mesto et molto espressivo (inspirowane kołysanką „Oj kołysz mi si, kołysz kolibejko lipowa”- Łubcze)
5. Vivace giocoso et brillante (inspirowane melodią „Wściekła Polka” – Lachy Sądeckie)

Zainteresowanie folklorem stanowi zwykle pewną fazę, czy też serię epizodów w twórczości kompozytora. W naturalny sposób po dość krótkim czasie mieszkania poza granicami Polski, przyszła do mnie nieodparta chęć zaczerpnięcia z polskiej muzyki ludowej. Concerto Polacco (koncert „Polski”), to owoc już kilkuletniej fascynacji folklorem polskim i jego niebywałą wręcz różnorodnością.
Sam folklor jest zawsze podporządkowany estetyce twórczej. I tak dzieje się i w tym przypadku. Ale chciałbym tu zwrócić uwagę na sposób traktowania tworzywa folklorystycznego.

    Można by wyróżnić trzy ogólne rodzaje jego zastosowania: cytat, stylizację i syntezę. Cytowanie jest częste w utworach użytkowych (do melodii zbliżonej do oryginału ludowego dodaje się dość schematyczny akompaniament, wstęp, zakończenie). Częstszym zjawiskiem jest stylizacja (jest to świadoma twórczość w duchu ludowym, a nie bezpośrednie nawiązywanie do folkloru). I w końcu synteza.
     Kompozytorzy zwracający się do muzyki ludowej mają zwykle większe potrzeby artystyczne aniżeli stylizacja czy opracowywanie melodii ludowych. Tak też jest i w przypadku tego koncertu. I tu w proces tworzenia wkradła się właśnie synteza. Dla twórców inspirujących się muzyką ludową ważniejsze jest wyrażenie ducha tej muzyki, a więc nie tylko uwzględnienie cech melodycznych, rytmicznych, ale nawet bardziej – strony brzmieniowej, dynamicznej, harmonicznej, nastroju etc. Ogólnie chodzi tu o „czucie tej muzyki” – jak mawiał Fryderyk Chopin. W przypadku tej kompozycji ‘czucie’ odbywa się także poprzez techniki kompozytorskie wieku XX-go (i szeroko pojętą XX-sto wieczną szkołę orkiestracji). W przypadku tego koncertu chodziło mi także o „odświeżenie” warsztatu kompozytorskiego i wniesienie doń elementarnej ekspresji oraz motoryczności właśnie z folkloru.
     Samo ‘Concerto Polacco’ to w formie pięcioczęściowa suita. Inspirowana rytmem, melodiami ale przede wszystkim niebywale specyficznym i niepowtarzalnym klimatem polskiego folkloru.

To moja osobista synteza z polską muzyką ludową.
Marek Pasieczny
Glasgow, Szkocja, 31 Maj, 2009

[inspic=163,,,0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Dumnie wspierane przez WordPressa | Motyw: Baskerville 2. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑